Borász-celebek vörös házasításait mérte meg egy teszt a közelmúltban, a bírálók között ott volt Heimann Zoltán, Konyári János, Kovács Nimród és mindkét Takler Ferenc is. Öngólok vagy megdicsőülések? Minden kiderül a tudósításból.
Az előző évtized vörös házasításainak boncolgatására vállalkozott a Prestige Reserve Club szakmai rendezvénysorozatának első összejövetele. Tíz évjárat vörös cuvée-i nehezen fértek volna bele egy délutánba, így a bortörténeti szeminárium tárgya végül jórészt 2006 lett, kiegészülve négy 2007-essel és kettő 2009-es példánnyal. Az első tudósítást már kihoztam az eseményről, most következnek a vörös csúcsborok kemény pontszámai.
Érezhető-e terroir-jelleg a borokban? Ez volt az egyik fontos kérdés a Prestige Reserve kóstolóján. A tapasztalatok szerint nem érezhető, elsősorban a hordó miatt, de a magas alkohol, vagyis a túlérett szőlők sem segítik a termőhely szóhoz jutását. Mindebből az is következik, hogy a gyümölcsösség érzete is gyakran a hiánylistára kerül, kivétel például a 2009-es Barbár, ahol eleinte szintén a tölgyfás jelleg dominált (tetszetős formában), ám 15-20 perc levegőzés után előkerültek a gyümölcsök.
Kórság
A magas cukorfok további mellékterméke a magas alkoholfok és/vagy a maradékcukor, egyik sem túlzottan vonzó, önmagában sem, a harmóniaérzet kialakulását pedig többnyire megnehezíti a vörösborokban (is). Mennyire kell moderálni az alkoholt, érdemes-e meghatározni egy abszolút értéket, százalékot, ami fölé nem szabad engedni a borokat? Doszpod László ezen kérdése akkor hangzott el, amikor már túl voltunk néhány olyan tétel kóstolásán, amelyekről mindenki elismerte: na, ez már túlzó alkoholosság. A jelen lévő borászok ennek ellenére határozottan kijelentették, hogy limitálni nem szükséges a térfogatszázalékot, de persze a harmóniára törekedni kell.
Szerintem pedig a harmóniára pontosan oly módon kell és lehet törekedni, hogy a szőlőtermesztés legfőbb célja az olyan alapanyag előállítása, amely nem extrém magas cukorfok mellett produkál komplex beltartalmat, húzós-zöldes-nyers „reflexek” nélkül. Igen, a kibic (az újságíró), könnyen dumál… De mindez már többször szóba került, vélhetően nincs más út. Lásd: Csopaki Kódex, Bonkowski és a magyar kórság, stb. (Érdekes jelenség, hogy a kórságos cikke után Bonkowskit száműzték a Pannon Bormustra bírálói közül, idén azonban újra beválogatták…)
Következzenek a pontszámok. Fater néven a Bordoktor pontjait vésem ide, a sajátjaim Koan kódolással futnak, „borászok” címszó alatt a Prestige Reserve Club által megadott összesített eredményt közlöm. A minősítés vakteszt keretében folyt, a tételeket kancsókból öntötték, a bírálók tehát letakarva sem látták a palackot.
Heimann Barbár 2009
Fater: 85-87, borászok: 87-90, Kovács András István (Koan): 91. A többieknél kicsit följebb tettem ezt a bort, nagyon tetszett a gyümölcsössége, finom illata, amelyben csak az elején hangsúlyos a tölgy, valamint az ízben érezhető izgalmas ásványosság. Nálam a 2007-es Barbár is jól futott…
Konyári Páva 2009
Fater: 83-85, borászok: 87-90, Koan: 88. Illatban szép a tölgyfás jelleg, de a bor harmóniája még várat magára.
Kovács Nimród NJK 2007
Fater: 87-89, borászok: 87-90, Koan: 84. Sok trendi szépség van ebben a borban, számomra azonban az alkohol túl soknak érződik, a tannin is kissé vasalatlannak tűnt.
Takler Regnum 2007
Fater: 88-90, borászok: 90 pont fölött, Koan: 93. A Bordoktor igen pontosan jellemzi ezt a bort. Én a tesztlap nem túl méretes „megjegyzés” rovatába néhány szót firkantottam: Végre jó inni! Széles, hömpölygő, gazdag korty.
Bock Capella 2007
Fater: 82-84, borászok: 87-90, Koan: 86. Magas alkohol, a vége emiatt keserű.
Heimann Barbár 2007
Fater: 85-87, borászok: 90 pont fölött, Koan: 91. Itt is a harmónia és az ihatóság („kérnék még egy pohárral?”) áll a magas pontszám mögött.
St. Andrea: Merengő
Fater: 91-93, borászok: 87-90, Koan: 92-93. Néhányunknak ez volt a kedvenc bora. Kovács Nimród így jellemezte: „nagyon szép, bársonyos, kellemes, finom”.
Kovács Nimród NJK 2006
Fater: 89-91, borászok: 90 pont fölött, Koan: 92.
Figula Fülöp 2006
Fater: 90-92, borászok: 87-90, Koan: 89.
Vylyan Duennium 2006
Fater: 86-88, borászok: 90 pont fölött, Koan: 91.
Bock Capella 2006
Fater: 89-91, borászok: 90 pont fölött, Koan: 92.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Heimann Zoltán · www.heimann.hu 2012.04.04. 13:32:09
Örülök, hogy ennyire ízlett Barbár!