A Magyar Távirati Iroda hírei között az imént ezt találtam. Szerkesztett formában közreadtam az anyagot az InfoRádió hírportálján. Alább közlöm az eredeti cikket, tisztelettel megjelölve azokat a részeket, amelyeket megjelölésre érdemesnek gondolok. Zárójelben: olyan is volt már, hogy egy újságíró valamit félrehallott, nem tudom, itt pontosan miről van szó... (Azt hiszem, nem a tudósító értette félre a dolgokat.)
Magyar diadal a világ legnagyobb bioborversenyén
Berlin, 2013. február 13., szerda (MTI) - A legjobb boroknak járó nagy aranyérem elismerést szerezte meg az egri Gajdos Pincészet 2009-es Cabernet Franc Selection bora a világ első számú bioborversenyén, a németországi Mundus Vinin, a díjat szerdán adták át Nürnbergben.
Az egri vörösbor az első magyar bor, amely nagy aranyérmet szerzett a biobor-világbajnokságnak is nevezett Mundus Vinin. Az idén több mint 5 ezer bort neveztek a versenyre. A zsűri 105 aranyérmet és 125 ezüstérmet osztott ki, a 7 legjobb bort pedig nagy aranyéremmel jutalmazta.
Az első magyar nagy aranyérmet jelző címke összesen 1200 palackot díszít. "Nagyon meg kell néznünk, hogy hova adunk el belőle" - mondta az MTI-nek telefonon Gajdos János, a pincészet vezetője.
A cabernet franc magyar különlegességnek számít és általában jól szerepel a nemzetközi versenyeken - mondta. A győztes bor az alapja a cég Magyarországon ugyancsak csúcsborrá választott - és a cabernet franc mellett kékfrankos és blauburger házasításával készített - Bikavér borának, ezért korábban külön nem is volt forgalomban - tette hozzá.
A pincészet 52 hektáron termeszt szőlőt Eger környékén és kizárólag biobort készít, évente nagyjából 120-150 ezer palackkal, ami viszonylag kis mennyiségnek számít. A pincészet vezetője szerint a hagyományos bor és a biobor között az a fő különbség, hogy a biobortól a fogyasztónak "másnap nem fáj a feje, mert nincsen benne vegyszer, és a szőlőt is vegyszermentesen termesztik".
A díjnyertes borok újabb évjáratai gyakran kevésbé jók, mert előfordul, hogy a borász kísértésbe esik és jóval nagyobb mennyiséget készít, ami a minőség rovására megy, de a Mundus Vini első magyar nagy aranyérmes bora nem jut erre a sorsra - mondta Gajdos János, hangsúlyozva, hogy pincészete továbbra is a minőségre koncentrál. "A szőlőfürtjeink felét eldobjuk, hogy a megmaradt fürtök dúsak és tartalmasak legyenek, amit nem sokan mernek megtenni, de mi megtesszük" - mondta.
A bioborász szakember szerint megéri a minőségre koncentrálni. Ezt mutatja a Mundus Vinin elért siker is, amely sok ajtót megnyitott. Az elismerést a világ legnagyobb biotermék vásárán, a nürnbergi BioFachon adták át. Az győzelem hírére már jelentkezett is a pincészetnél többek között az egyik vezető németországi biobor-nagykereskedő - mondta Gajdos János. Hozzátette: termékeikkel a német piac mellett az észak-európai térséget, Hollandiát, Dániát és a skandináv országokat célozzák meg, mert "az északiak sokkal fogékonyabbak a bio iránt".
A szerdán kezdődött BioFachra 86 országból érkeztek kiállítók. A 2400 cég összesen mintegy 100 ezer bio minősítésű terméket mutat be. A szombatig tartó vásárra 40 ezer szakmai látogatót várnak. Magyarország egy 100 négyzetméteres standdal jelenik meg, amelyen 13 cég mutatja be minőségi biotermékeit. Egyebek között szárított almatermékeket, befőtteket, gyógynövényeket és gyógyteákat, gabonakávét, nápolyit, tejhelyettesítőket, tönkölybúzás sóspálcikát és borokat mutatnak be.
Észrevételeim:
Itt a hír vége. A hupizöld részeket én a kiadás előtt átszerkesztettem.
A cabernet franc nem magyar különlegesség, sőt, önmagában nem különlegesség. Egy szőlőfajta a sok közül, készülnek belőle nagyon jó, és rossz borok is, millió számra a világban.
Szerintem ne mondjuk azt, hogy a biobortól nem fáj a fogyasztó feje, a hagyományostól meg fáj. Ez ugyanis, ebben a formában, nem felel meg a valóságnak. A "nincsen benne vegyszer" megfogalmazás sem teljesen pontos, azt hiszem.
A terméskorlátozásról ("A szőlőfürtjeink felét eldobjuk") sem pontos az a kijelentés, hogy sokan nem merik megtenni. Egy: a terméskorlátozás nem bátorság kérdése, hanem szakmai-gazdasági döntés. Kettő: a Gajdos Pincészet mellett rengeteg más borászat szintén él a termésritkítás módszerével.
Gratulálok a Gajdos Pincészetnek, de...
Amúgy meg, más magyar borászatok is kaptak díjakat a versenyen, igaz, nem nagy aranyat. A lista itt.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Jajjfagyi 2013.02.13. 19:43:57
akoan · http://olaszrizling.blog.hu/ 2013.02.13. 19:54:15
A magyarországi eredetvédelmi "szigorúságról" sokan sokfélét mondtak már, de ebbe most ne bonyolódjunk bele...
Jajjfagyi 2013.02.13. 20:06:32
Akkor pontosítok, ha villányiként akarja piacra hozni a bort, abban az esetben kötelező a terméskorlátozás. (S legyünk őszinték, könnyű kiszámolni, hogy valaki betartja-e, vagy nem. Sima szorzás és összeadás az egész. Egy borvidéken meg pletyka mindig van.) Sőt, a terméskorlátozás mértékétől is függ, hogy classicus vagy prémium kategóriába kerül a bor. De ne menjünk messzire, már eleve, ha minőségi borként akarja valaki a borát piacra hozni (ez egész Magyarországra igaz), akkor, ha jól tudom, legfeljebb 100 hl/ha lehet a hozam.
91/2005. (X. 18.) FVM rendelet a Villányi borvidék védett eredetű borairól (részlet)
Termésmennyiség
5. § (1) A villányi védett eredetű classicus bor készítése esetén azon szőlőültetvények termése használható fel, melynek termésmennyisége legfeljebb 90 hl/ha bor. Szőlő értékesítése esetén legfeljebb 13 t/ha lehet a szőlőtermés mennyisége. Kékoportó szőlőfajtából készült bor esetén legfeljebb 100 hl/ha bor, szőlő értékesítése esetén legfeljebb 14 t/ha lehet a megengedett szőlőtermés mennyisége.
(2) A villányi védett eredetű premium bor készítése esetén azon szőlőültetvények termése használható fel, melynek termésmennyisége legfeljebb 60 hl/ha bor, szőlő értékesítése esetén legfeljebb 8,5 t/ha.
akoan · http://olaszrizling.blog.hu/ 2013.02.13. 21:38:14
kisrizling · http://www.szentdonat.hu 2013.02.13. 22:33:11
Európai mércével pedig a fent említett hektáronkénti hozamok (90-100 hl/ha, 13 t/ha) nevetségesek, botrányosan lazák. A termékelírásokban megengedett maximális terméshozamok kihasználása esetén a bor jó minősége egyáltalán nem garantált. Ha Villány (vagy akármelyik más magyar borvidék) vezető borászatai ilyen terhelések mellett termelnék a szőlőt és a bort, akkor a legtöbb boruk menne a lefolyóba.
Hogy legyen egy külföldi példa is, ahol a terméskorlátozást hivatalosan is komolyan veszik: (en.wikipedia.org/wiki/Burgundy_wine)
Az előírt hektáronkénti maximális hozam "Wine characteristics and classification" alcím alatt.
Jajjfagyi 2013.02.13. 23:16:18
Ez elég komoly terméskorlátozás: TERHELÉS: 6,75 HL/ 3 ha ?
www.vylyan.hu/file/VylyanJegbor2008.pdf
akov · http://borrajongo.blog.hu 2013.02.14. 08:52:50
Jajjfagyi 2013.02.14. 10:11:43
elzee 2013.02.14. 18:39:15
ez nem hozamkorlátozás... nyilván ennyit tudtak szüretelni az adott területről. Gondolom, előtte azért volt száraznak való szüret, és nem kevés olaszrizling készült a 3 ha-ról....
Jajjfagyi 2013.02.14. 19:08:09
(Főleg, ha valaki azt is tudja, hogy készül a jégbor, akkor jobban megérti ezt a számot! Csak akartam valami extrémet írni.)