Somlói évjáratkóstolóval telt a csütörtök este. Sok jó olaszrizlingre készültem, nem csalódtam. Amik jöttek, azok tetszettek és rizling adta az egyik meglepetést is.
Tornai
A Tornai Pincészet asztala mögött Kamocsay Ákos junior töltöget a poharakba, ezzel a szokatlan látvánnyal kezdődött számomra a Somlói évjáratkóstoló. Februártól szaktanácsadó Tornaiéknál, „két nap Somló, három Mór” – mondja, megindult tehát ezen a viszonylaton is a repülő borász-járat. Olaszrizlinget kóstolnék (mi mást?), de azt éppen nem hoztak, ők betartják a 3 boros kvótát, bár lesz majd olyan pincészet, ahol 5-6, netán 8 tétellel kínálnak. Rizling helyett zenit érkezik a pohárba, ez a fajta nem terjedt el különösebben a Somlón, mindössze 6 hektáron terem. Anyja neve Bouvier, apjáé Ezerjó, jelszava Badacsony7, álneve Mineraux, ezzel az elnevezéssel forgalmazza a pince, a Solymász termékcsaládban. Kellemes, zamatos, „jó itatú” és még mineró is. Solymászás előtt és után csak ezt. Kóstoltam még: juhfark, furmint. Utóbbin érződik némi borkezelés (kén), a juhfark tetszetős.
Laposa Bence
Olaszrizlinget imádom, juhfarkat szeretem, a félédes hárslevelű nem nekem készült. A Laposa rizlingek a csopaki kóstolón is jól szerepeltek.
Takács Lajos (Hollóvár)
Juhfark és olaszrizling nagyon tetszik, hárslevelű tetszik, a furmint eléggé mozgalmas. Minden pontosan úgy történik, ahogy Mészáros Gabriella nyilatkozta a Hordómintában: az ő előkóstolásai alapján az olasz és a juhfark tételek előrébb vannak, a furmintoknak viszont még kicsit korai ez az időpont.
Fekete Béla
Béla bácsinál nagyon jó a hárslevelű és a juhfark. Az olaszrizling, valamint a „vegyes” munkanévvel felruházott bor érkezésem idejére már kifogyott.
Dénes Hegybirtok
A korábbi évjáratokból is az olaszrizlingek tetszettek leginkább, szép a chardonnay is.
Kolonics Károly
Két olaszrizlinget kóstoltam, az egyik nagyon rendben volt.
Csetvei Krisztina
Az itteni olaszrizling nagyon bejön, bár Laposa Bence olasza, és Kolonics egyik rizlingje szorongatja. Csetvei Krisztina első számú felállítási helye Mór, de van szőlőjük Somlón is, az olaszrizling 0,5 hektár. Kis terület, nagy bor. A juhfark nálam az olasz mögé került, de a népek nagyon oda voltak tőle. Meg érte.
Kreinbacher/Szent Ilona
Itt egy rozéval startolt a kóstoló: 70 százalék syrah, 30 százalék pinot noir, nagyon dögös, szerettem. Itt is az olasz és a juhfark van a legjobb formában, szép a hárslevelű is.
Lecsengés
A 2011-es szüret után hallani lehetett itt-ott, hogy Somlón egyeseknél leépültek a savak a nagy melegben és/vagy néhol nem sikerült időben szüretelni, ezért túlzottan lágyak lesznek a borok. Ilyen gondot nem éreztem most, bár kétségtelen, hogy a Somlóra amúgy jellemző (és elvárt?) „férfias”, „markáns” savakat 2011-ben nem érdemes keresni. Az általam kóstolt borok többsége ettől még harmonikus, szép, jól iható. Egy ilyen évjáratban Somló a lágyabb, kedvesebb arcát mutatja. Ez pedig talán nem baj.
Évjárat-értékelés a Somlói Apátsági Pincészet honlapjáról:
„Tavaly nagyon ígéretesen indult a szőlészeti év. Menetrendszerűen kezdődött a rügyfakadás, ment le a virágzás, és minden jel optimizmusra adott okot. Csapadék viszont sajnos nagyon kevés volt, így a szőlőnövény a talaj utolsó víztartalékait szívta fel. A kevés csapadék miatt növényvédelmi szempontból kényelmes évjáratként fogunk emlékezni a 2011-esre: sem lisztharmat, sem más gombás fertőzés vagy rothadás nem okozott komoly problémát. A csapadék hiányát és a forróságot persze megszenvedte a szőlő, de ezzel együtt az elmúlt tíz évben még soha nem vártuk olyan derűlátóan és lelkesen a szőlő érését, mint 2011 nyarának végén.
A szüretet a traminivel kezdtük. Szeptember hetedikén 20,5 magyar mustfokkal került pincébe 400 liter traminimust. Korai- és bukéfajtaként semmilyen szempontból nem okozott komoly meglepetést.
A szokásosnál korábban, már szeptember elején elkezdődött a juhfark szüretje is. (…)Ízre, illatra jó kiindulási alapnak érzem az 2011-es juhfarkot. A must savérzete intenzitásban elmarad a 2010-től, de lényegesen jobb, mint a 2009-esé volt. (…)
A juhfarkot egy héttel követte az olaszrizling. Az 1347 olaszrizlingtőke termését két nekifutással szüreteltük: az első kört szeptember 18-án a másodikat 27-én. Összesen 1482 kg szőlőből 750 liter, 20,2 magyar mustfokos színmust került hordóba. Ízre, illatra, cukortartalomra és savérzetre pontosan olyan termésünk volt, amilyenre az optimista terveinkben számítottunk. Már most biztosan állíthatjuk, hogy akinek a 2009-es és a 2010-es olaszrizlingünk ízlett, az nem fog csalódni a 2011-esben sem. Ez a megbízhatóság és kiszámíthatóság az olaszrizling egyik hatalmas erénye és előnye. Adott technológia, terhelés és stílus mellett a fajta megbízható partner. Legyen az adott stílus akár koncentrált, testes bor, akár jól iható, légies fröccsalap, az olasz nem hagy cserben. Nagyon szeretném, ha ez a fajta a fogyasztóktól és a sajtótól is megkapná az őt illető figyelmet.”
Az Olaszrizling blog szerzője figyel.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.