Péntek este lezajlott az „Olaszrizling Szerintünk” rendezvény első fordulója. Az összegyűlt borászok 33 pincészet olaszrizlingjét kóstolták meg közösen, a tételek többsége a 2012-es évjáratból származott. Hajnalban megírtam az „Olaszrizling szerintem” alcímű posztot, következik a nekem legjobban tetsző tételek gyorslistája.
Csetvei Krisztina: Móri Olaszrizling 2011
A Vén-hegyről származik, a Kő – Papír – Olló olaszrizling-sorozatból (Mór + Somló) ez az olló. Tartályos-fahordós tétel, fele-fele arányban. Spontán erjesztés, vagyis fajélesztő nélkül.
Szent Donát Pincészet: Kishegyi Rizling 2012
Csopaki. Meszes, márgás alapkőzeten teremnek a 40 és 80 év közötti szőlőtőkék. Acéltartályban erjedt, abban is érlelődik, „féltettük a savakat, nehogy elkopjanak” – mondta a bort bemutató Kovács Tamás. Szép ásványosság.
Homola Pincészet: Sáfránykert 2012
Csopaki dűlő, tartályos tétel. „Savra szedünk, vagyis korai szüret” – mondta a pincészet hegyaljai borásza, Homonna Attila. A szüret időpontja 2012-ben: szeptember legeleje.
Jásdi István: Lőczedomb 2012
Augusztus 31-én volt a szüret – emlékeztetett a forró évjáratra a házigazda. A szüretkor 6,5 körül volt a sav. Spontán erjesztés.
Figula Arácsi 2012
Nagyon öreg szőlő, régi klón, kicsi fürtökkel – mondta Figula Mihály, aki szerint ez a régi klón különleges ízeket rejt, bár nyilván a termőterület is beleadja a magáét. 10-12 órát együtt ázik a héjjal a must, utána a színlét különválasztják. Ásványos, szőlővirág-illatot is mutat.
Figula Sóskút 2012
Balatonszőlős, meszes, kötött talaj. Itt egy ideig héjon történt az erjesztés. Asztaltársaimnak az Arácsi tetszett inkább, nekem mindkét Figula-tétel nagyon bejött, az Arácsi valóban izgalmasabb, de a Sóskút is igen finom!
Guden Birtok: Kertmögi 2012
Spontán erjesztés, mustülepítés nem volt, jelenleg is seprőn van.
Sabar-dűlő Borház: Olaszrizling 2012
Fahordóban, seprőn, 6-7 gramm maradékcukor, ez a harmóniának most jót tesz. Csobánci, észak-nyugati fekvésről, jól megőrizhetőek a savak – mondta Nagy László borász.
Villa Tolnay: Olaszrizling Panoráma 2012
A Csobánc középső teraszáról származik a szőlő. Nagyon tetszett ez a bor, az illat különösen, és a szerkezet.
Bakó Ambrus: Badacsonyi Olaszrizling 2012
Egy hónap alatt erjedt ki, két hét után indult meg az erjedés.
Gál Lajos: Kántor tag 2012
Egerszólát híres dűlője (Tagi dűlő). A teljes éréshez képest egy kicsit korábbi szüret, még 2-3 hónapig hordóban lesz. Spontán erjesztés. Nagyon finom ez is! Remek savak, pompás gyümölcsösség.
Bott Frigyes: Rizling Vlassky 2012 (Olaszrizling)
Garam-mente, Felvidék, Muzsla, Bott Frigyes – így mutatkozott be a borász. Mint mondta: a zöldveltelini mellett az olaszrizling a legelterjedtebb fajta náluk. „Nagyon kedves és szerethető fajta, bírja az évjáratok közötti különbséget” – adott gyorsjellemzést az olaszrizlingről Frigyes. A 2011-est nemrégen kóstoltam, nagyon szép, különleges bor. Ez méltó (lesz) hozzá.
Petrányi Pincészet: Szitahegyi 2011
Reduktív, 14 százalék alkohol. Látatlanban e két információ alapján nem a legvonzóbb bor képe ugrana be nekem, ezért szuper, hogy a bor nem bemondásra működik, hanem megkóstolásra. Kóstolva pedig ez finom. Komplex, hosszú utóíz, üdeség, jó savak.
Pálffy Pince: Olaszrizling 2011
Káli-medence, 30-40 éves tőkék, bazalt- és mészkő-törmelékes talajban.
2HA: Szent György-hegyi 2011
Különböző korú kishordók, finomseprő felkeverése.
Laposa Bence: Badacsonyi 2011
Hollóvár: Somlói 2011
Villa Sandahl: Badacsonyi 2011
Gróf-domb dűlő, 40 év körüli szőlőtőkék. A svéd tulajdonú pincészet borásza Bakó Ambrus. Egész fürtös préselés, lassú erjesztés. Ezt a bort is nagyon szerettem.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Mandiner.Bor blogajánló 2013.01.26. 15:52:03
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.