Demeter Zoltán évjárat-bemutatót tartott, 12 tételt kóstolt a közönség, miközben hallgatta a borászt. Jó volt, most gyorsban bedobok néhány jegyzetet: így járt az év 2011-ben Zoliék felé.
Zoltán sok jó dologról beszélt, gyakorlatilag mindent rögzítettem, de most csak egy gyorsjelentésre van idő. Annyi azért kiemelendő, hogy a birtok 7 hektáron gazdálkodik, a tulajdonos-borász fontosnak tartja bizonyítani, hogy ekkora méretben is lehet életképes egy hegyaljai pincészet, és tud olyan borokat produkálni, amelyek magas minősége a világban is észrevehető. A címben szereplő „hétpróba” erre utal, megpróbálni a nagyon nagy dolgokat, 7 hektáron… Ami még igen lényeges: az egy hektárról palackozott bormennyiség 500 és 1500 palack közötti.
Az első tétel egy pezsgő volt a Holdvölgy dűlőből (Rátka). Pezsgőnek még kölök, ám Demeter Zoltán jelezte, ő a pezsgőt szeretné nem kiemelni a borok közül, számára a pezsgők voltaképpen borok. Innen nézve akkor nem is hiányzott a buborék, viszont a tétel, vagyis a bor illata, zamata, struktúrája nagy élmény, az ásványosság magasiskolája.
Száraz Birtokbor
Dűlők: Holdvölgy, Veres, Lapis, Kakas, Becsek. Fajta: Furmint. Mennyiség: 3650 liter, vagyis 4860 palack körül. Itt is kiugrik az ásványosság a pohárból, nagyon szerethető ez az illat. Az illat füstös, intenzív, mégis elegáns, komplexebb, mint a zamat. Az illatot egy kis mentásság fűszerezi, teszi izgalmassá. Élénk savérzet jellemzi a bort, különösen utóízben. Ügyes bor.
Kakas
Bodrogkeresztúri dűlő, a bor tisztán furmint. Mennyiség: 1140 liter. Az illat itt is nagyon tetszett, különösen a kifinomultsága. Teltebb a zamat, finom és érett alma érződik, egy kis mentásság itt is jön nekem. Az alkohol mindössze 12,5 százalék! A birtokborban is ennyi az alkohol, a must mindkettő esetében 20 fokos volt. A zamat itt sem éri be az illat komplexitását, én így éreztem.
Veres
Ez mádi dűlő, furmint, a must itt is 20 fokos volt, pedig a szüretre október 24-én került sor. Mennyiség: 840 liter. Nagy kedvencem lett ez a bor, itt nagyon élénk, izgalmas savakat éreztem, a komplexitás a végéig jellemzi. Csak tartályban érlelődött, a többi tétellel megegyezően 2012 áprilisában került palackba.
Lapis
Bodrogkeresztúri dűlő, a bor tisztán hárslevelű. A Verestől nagyon belelkesedtem, utána ez a bor kevésbé tetszett. Illatban és zamatban is jelentkezik a fahordó, az illat kissé zárt.
Őszhegy
Mádi a dűlő, a bor tisztán sárgamuskotály. A must 21,5 fokos volt, az alkohol 13,5 százalék lett, csak tartályban éldegélt ez a tétel is. A muskotály izgalmas illata nagyon intenzíven kezd, az egész bort valami őserő jellemzi, a korábbi tételek kifinomultsága, harmóniája itt nem mutatkozik. Nagyon izgalmas bor, jelen állapotában kissé zaklatottnak tűnik.
Szerelmi
Tokaj híres dűlője, a bor tisztán hárslevelű. 22 és feles mustfok, 15 százalék alkohol, 6,1 gramm/liter maradék cukor. Mennyiség: 750 liter. A laborleletek alapján nem gondoltam volna, hogy ez lesz a másik kedvencem. Illat és zamat egyaránt nagyon telt, gazdag. Méz, törökméz, menta. Hömpölygő, „vastag” bor, ugyanakkor harmonikus, nagyon finom.
Boda
Sátoraljaújhelyi dűlő, a bor tisztán furmint. Kissé soknak tűnik a hordó és egy furcsa, „erjedtes valamit” érzek a borban. Zoli tájékoztatása alapján ez a valami egy kis almasav-bomlási zavarból ered.
13 nap együtt
Becsek dűlő, Mád. A bor elnevezése utal arra, hogy itt héjonáztatás történt. Jelen állapotában ez a bor nekem nem jött be.
Birtokbor, édes
Dűlők: Szerelmi, Őszhegy, Veres (Tokaj és Mád). Fajták: kövérszőlő, sárga muskotály, hárslevelű. Mennyiség: 1880 liter. Alkohol: 10,5 százalék. Cukor: 104 gramm/liter. Kellemes illatú, finom bor, itatja magát. Érződik, hogy itt nem kell feszes szerkezetet keresni, a savérzet lehetne erősebb, de a bor összességében harmonikus, szerethető. Szerettem is.
Eszter
Zoltánék leánya, Eszter, 9 hónappal ezelőtt megszületett, ezért a korábbi Főbor átkeresztelődött. A boldog apuka annak nem örül, hogy a Főbor elnevezést nem sikerült belevetnie a fősodorba, mint mondta, igen pazarló hozzáállásnak tartja, hogy ezt a nagyon régi és nagyon jó nevet nem használja a borvidék. Dűlők: Veres, Lapis, Holdvölgy. Fajták: furmint és hárslevelű. Alkohol: 10,5 százalék. Cukor: 170 gramm/liter. Itt aztán van elegendő savérzet, gazdagság, feszes szerkezet, minden. Ha az édes Birtokbor szerethető, akkor ez a szeretet maga.
Cabernet franc (hordóminta)
Hosszú téli estékre kell egy kis vörösbor, úgy jobban esik belekucorodni a nagytestű, füles fotelbe. Ekképpen vezette fel az este utolsó borát Zoltán, és mondandójával nem is vitatkozott senki. Kucorodó-bornak az Egri borvidékről vásárol szőlőt Demeter gazda, Nagytályáról. Ha ez a bor a hírnök, akkor kutya hideg telünk lesz… Itt aztán befűt az alkohol (16 százalék körül), van egy kis maradék cukor is (3 gramm/liter), a must 24,5 fokos volt. A sok alkohol miatt kesernye teszi kaparóssá az amúgy édességérzettel szolgáló bort, mit is mondjak, én nem ilyen vörösökkel szeretném átvészelni azokat a téli estéket. Füles fotelünket kedvelem nagyon, de ha majd odaűz a tél, akkor a Szerelmivel szeretném lelkemet nyugtatni. Ilyen vörös helyett pedig inkább választanám a Verest, idézni a nyarat.
Pompás kóstoló volt, köszönjük szépen! Kedvenceimet felsorakoztatom a végére, újból: Pezsgő, száraz Birtokbor, Veres, Szerelmi, édes Birtokbor, Eszter.
Ajánlott bejegyzések:
A bejegyzés trackback címe:
Trackbackek, pingbackek:
Trackback: Hétpróbás Demeter 2012.10.01. 16:36:01
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.